Skąd pobierać darmowe zdjęcia?- 8 najlepszych banków zdjęć - Brandmotion Skip to main content

Skąd pobierać darmowe zdjęcia?- 8 najlepszych banków zdjęć

Autor: 1 sierpnia 20238 sierpnia, 2023Social Media

Zbadaliśmy narzędzia, które pomagają każdemu tworzyć treści wizualne. Nasze narzędzie do zarządzania mediami społecznościowymi umożliwia publikowanie zdjęć, ponieważ rozumiemy, jak kluczowy jest ten element do zaangażowania obserwujących i fanów.

Jednak pojawia się jedno pytanie, które często nam zadają: Gdzie można znaleźć darmowe obrazy o wysokiej jakości i zezwolone na użycie w wpisach na blogu lub treściach w mediach społecznościowych?

To pytanie ma wiele różnych odpowiedzi i uwag. Prawie każde zdjęcie utworzone w ciągu ostatnich 30 lat jest wciąż chronione prawem autorskim – co daje praktycznie każdemu autorowi wyłączne prawo do korzystania lub reprodukcji swojej pracy. Jednak można znaleźć zdjęcie w domenie publicznej, użyć obrazu udostępnionego na licencji Creative Commons, który może wymagać podania źródła, lub nawet stworzyć własny obraz od podstaw.

W tym artykule podzielimy się ponad 10 różnymi źródłami i narzędziami do uzyskania darmowych obrazów, obejmujących strony z przeszukiwalnymi bazami zdjęć, narzędzia do tworzenia własnych obrazów i wiele więcej.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Licencja na darmowe zdjęcia- rodzaje
 • Banki zdjęć- co to jest?
 • Skąd wziąć zdjęcie na stronę internetową?
 • Dlaczego warto używać zdjęć na stronie?

Licencja na darmowe zdjęcia- rodzaje

Darmowe zdjęcia są często udostępniane z różnymi rodzajami licencji, które określają zasady dotyczące ich wykorzystania. Poniżej przedstawiam kilka popularnych rodzajów licencji na darmowe zdjęcia:

 1. Licencja Creative Commons (CC): Jest to jedna z najpopularniejszych form licencji, która pozwala twórcy na udostępnienie swoich dzieł innym pod pewnymi warunkami. Istnieje kilka wariantów licencji Creative Commons, które określają, jak można wykorzystać dane zdjęcie. Na przykład:
  • CC BY (Creative Commons Attribution): Użytkownik może wykorzystywać, zmieniać i dzielić się zdjęciem, pod warunkiem podania autorstwa.
  • CC BY-SA (Creative Commons Attribution-ShareAlike): Użytkownik może wykorzystywać, zmieniać i dzielić się zdjęciem, pod warunkiem podania autorstwa i udostępnienia utworzonego na jego podstawie dzieła na takiej samej licencji.
 2. Public Domain (domena publiczna): Zdjęcia w domenie publicznej są całkowicie wolne od praw autorskich lub ich prawa autorskie wygasły. Można z nimi robić praktycznie wszystko bez konieczności uzyskiwania zgody od twórcy.
 3. Licencje Open Source: Niektóre zdjęcia są udostępniane na licencjach Open Source, które pozwalają na ich używanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie w określonych ramach.
 4. Zero (CC0): Jest to specyficzny typ licencji Creative Commons, w którym twórca dobrowolnie rezygnuje z praw autorskich do swojego dzieła, umożliwiając użytkownikom swobodne korzystanie bez konieczności podawania źródła.
 5. Licencje Freeware: Zdjęcia na licencji freeware mogą być używane bezpłatnie, ale w niektórych przypadkach wymagana jest odpowiednia akceptacja warunków licencji.

Ważne jest, aby zawsze przeczytać i zrozumieć zasady danej licencji przed użyciem darmowych zdjęć, aby uniknąć naruszenia praw autorskich. Warto również sprawdzić, czy zdjęcie zawiera wizerunek osób lub chronione znaki towarowe, które mogą wymagać dodatkowych zgód lub licencji.

Banki zdjęć- co to jest?

Banki zdjęć to internetowe platformy lub serwisy, na których można znaleźć i zakupić różnego rodzaju zdjęcia, grafiki, ilustracje, filmy oraz inne media wizualne. Są to miejsca, gdzie twórcy, fotografowie, graficy i inne osoby udostępniają swoje prace do wykorzystania przez innych użytkowników w zamian za odpowiednią opłatę lub na określonych warunkach licencyjnych.

Istnieją różne rodzaje banków zdjęć, w tym:

 1. Płatne banki zdjęć: W takich serwisach użytkownik musi zapłacić za korzystanie z konkretnego zdjęcia lub grafiki. Opłata może być pobierana jako jednorazowa opłata za jednorazowe użycie lub na podstawie subskrypcji, która umożliwia pobieranie wielu zasobów przez określony czas.
 2. Darmowe banki zdjęć: To serwisy, na których można znaleźć darmowe zdjęcia i grafiki do wykorzystania bezpłatnie. Prace w takich bankach zdjęć mogą być udostępniane na licencjach Creative Commons, domenie publicznej lub podobnych, pozwalając na swobodne korzystanie bez konieczności płacenia.

Banki zdjęć mają szeroki zakres kategorii tematycznych, od zdjęć przyrodniczych i krajobrazów po zdjęcia biznesowe, ludzi, jedzenie, technologię, sztukę i wiele innych. Są wykorzystywane przez twórców treści, marketerów, projektantów, blogerów, redaktorów, właścicieli stron internetowych i innych, którzy potrzebują atrakcyjnych mediów wizualnych do swoich projektów.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę internetową?

Oto kilka popularnych darmowych banków zdjęć, z których możesz pozyskać zdjęcia do swojej strony internetowej lub innych projektów:

 1. Unsplash (unsplash.com): Oferta bogatej kolekcji zdjęć o wysokiej jakości, które można używać bezpłatnie do dowolnych celów, w tym na stronach internetowych.
 2. Pixabay (pixabay.com): Udostępnia darmowe zdjęcia, grafiki wektorowe, ilustracje i filmy. Wszystkie dostępne na tej platformie zasoby są objęte licencją Creative Commons CC0, co oznacza, że można je używać bez ograniczeń.
 3. Pexels (pexels.com): Posiada dużą bazę zdjęć i filmów, które można wykorzystywać bezpłatnie, zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych.
 4. Burst by Shopify (burst.shopify.com): Zawiera darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego, szczególnie przydatne dla właścicieli sklepów internetowych i przedsiębiorców.
 5. Freepik (freepik.com): Oprócz darmowych zdjęć oferuje również darmowe grafiki wektorowe, ikony, szablony i inne zasoby.
 6. SplitShire (splitshire.com): Darmowy bank zdjęć autorstwa fotografa Daniela Nanescu, oferujący wysokiej jakości i różnorodne zdjęcia.
 7. StockSnap.io (stocksnap.io): Zawiera bogatą kolekcję bezpłatnych zdjęć, które można używać zarówno do celów osobistych, jak i komercyjnych.
 8. Reshot (reshot.com): Oferuje nietypowe i autentyczne zdjęcia wykonane przez niezależnych fotografów, które można używać w różnych projektach.

Pamiętaj, że mimo iż zdjęcia w tych bankach są dostępne za darmo, niektóre z nich mogą wymagać od Ciebie podania źródła lub innego rodzaju atrybucji. Zawsze sprawdzaj warunki licencyjne każdego zdjęcia, aby upewnić się, że korzystasz z niego zgodnie z wymaganiami autora.

Dlaczego warto używać zdjęć na stronie?

Używanie zdjęć na stronie internetowej przynosi wiele korzyści, które mogą znacznie wpłynąć na jej atrakcyjność, użyteczność i skuteczność. Oto kilka powodów, dlaczego warto używać zdjęć na stronie:

 1. Wizualne przyciąganie uwagi: Zdjęcia mają zdolność szybkiego przyciągania uwagi użytkowników. Ludzie są bardziej skłonni zatrzymać się na stronie, jeśli widzą ciekawe, estetyczne i odpowiednio dobrane zdjęcia.
 2. Wspieranie treści: Zdjęcia mogą wzbogacić i uzupełnić treść strony. Dobrze dobrane grafiki mogą pomóc w zrozumieniu przekazu i wzmocnić przekazywanie informacji.
 3. Budowanie marki: Używanie spójnych i unikalnych zdjęć może pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki. Wykorzystywanie zdjęć zgodnych z identyfikacją wizualną firmy pomaga w budowaniu tożsamości i wyróżnianiu się na tle konkurencji.
 4. Poprawa zaangażowania: Zdjęcia mogą zwiększyć zaangażowanie użytkowników na stronie. Strona, która wygląda estetycznie i wizualnie atrakcyjnie, zachęca użytkowników do pozostania na niej dłużej i bardziej zaangażowania się w treści.
 5. Ułatwienie przekazywania informacji: Czasami obraz może szybciej przekazać informację niż tekst. Zdjęcia mogą pomóc w ilustrowaniu produktów, usług lub działań, co ułatwia zrozumienie i zapamiętanie treści.
 6. Optymalizacja SEO: Dobrze zoptymalizowane zdjęcia mogą wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek. Poprawna optymalizacja obrazów, takich jak dodanie odpowiednich tagów alt i odpowiedniego rozmiaru, może poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
 7. Zwiększenie konwersji: Dodawanie atrakcyjnych zdjęć produktów lub usług może zwiększyć konwersję, ponieważ pomaga potencjalnym klientom lepiej zrozumieć i ocenić ofertę.

Podsumowując, korzystanie z odpowiednio dobranej grafiki i zdjęć na stronie może wpłynąć pozytywnie na jej wygląd, użyteczność, zaangażowanie użytkowników i skuteczność w przekazywaniu informacji oraz budowaniu marki. Ważne jest, aby wybierać odpowiednie zdjęcia zgodne z przekazem strony i jej celami, a także upewnić się, że zdjęcia są używane zgodnie z prawem i z odpowiednią licencją, jeśli jest to wymagane.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.