Pozycjonowanie czy płatna reklama- co wybrać? - Brandmotion Skip to main content

Pozycjonowanie czy płatna reklama- co wybrać?

Autor: 18 lipca 2023Social Media

Dlaczego SEO jest tak istotne? I dlaczego będzie wciąż ważne w przyszłości? Może wydawać się, że łatwiej jest po prostu zainwestować w reklamy i przyciągnąć tym sposobem ruch na swoją stronę internetową. W tym artykule na blogu wyjaśnię, dlaczego SEO ma tak duże znaczenie. Przyjrzymy się również różnicom między SEO a reklamą typu Pay Per Click (PPC), a także zaletom SEO w porównaniu z strategią, która skupia się wyłącznie na reklamie. Czas się za to zabrać!

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Czym jest kampania PPC?
 • Czym jest SEO?
 • Czym różnią się PPC i SEO?
 • Co wybrać dla Twojego biznesu kampania PPC czy SEO?
 • Co jest skuteczniejsze: kampania PPC czy SEO?

Czym jest kampania PPC?

PPC (Pay Per Click) to model reklamy internetowej, w którym reklamodawcy płacą tylko za kliknięcia, czyli za faktyczne wejścia na ich reklamy lub linki. Jest to popularna forma reklamy online, wykorzystywana na różnych platformach, takich jak wyszukiwarki internetowe (np. Google Ads), media społecznościowe (np. Facebook Ads) czy serwisy reklamowe.

Jak działa PPC?

 1. Reklamodawca tworzy reklamy: Reklamodawcy tworzą reklamy, które zawierają tekst, grafikę lub inne media oraz link prowadzący do ich strony internetowej lub określonej oferty.
 2. Określenie słów kluczowych i targetowanie: Reklamodawca wybiera słowa kluczowe lub inne kryteria, które określają, kiedy ich reklamy mają być wyświetlane. Na przykład, jeśli reklamodawca wybierze słowo kluczowe “buty sportowe”, ich reklama może pojawić się, gdy ktoś wpisze to słowo w wyszukiwarkę.
 3. Płatność za kliknięcie: W momencie, gdy ktoś kliknie na reklamę, reklamodawca płaci określoną wcześniej cenę za to kliknięcie. Cena kliknięcia może się różnić w zależności od słów kluczowych, konkurencji i innych czynników.
 4. Analiza i optymalizacja: Reklamodawcy analizują skuteczność swoich kampanii PPC, monitorując liczbę kliknięć, wskaźniki konwersji i inne dane. Na tej podstawie podejmują działania optymalizacyjne, aby zwiększyć efektywność swoich reklam i osiągnąć lepsze wyniki.

Czym jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej w celu poprawienia jej widoczności i pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Głównym celem SEO jest zwiększenie ruchu organicznego na stronie, czyli przyciągnięcie użytkowników, którzy trafiają na witrynę za darmo, poprzez swoje naturalne zapytania i zainteresowania.

Proces SEO obejmuje szereg działań mających na celu dostosowanie strony internetowej do wymagań i algorytmów wyszukiwarek. Kluczowymi elementami optymalizacji SEO są:

 1. Badanie słów kluczowych: Identyfikacja odpowiednich słów i fraz, które są popularnie używane przez użytkowników w wyszukiwaniach i są związane z tematyką strony.
 2. Optymalizacja treści: Tworzenie wartościowych, unikalnych i użytecznych treści na stronie, które zawierają wybrane słowa kluczowe, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i wyszukiwarek.
 3. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne: Wstawianie odpowiednich linków, zarówno wewnętrznych (między stronami własnej witryny) i zewnętrznych (do wiarygodnych stron zewnętrznych), co pomaga w nawigacji po witrynie i budowaniu autorytetu.
 4. Optymalizacja metadanych: Dostosowanie tytułów, opisów meta i tagów alt dla obrazów, aby lepiej przekazywać informacje o zawartości strony wyszukiwarkom.
 5. Responsywność i szybkość ładowania: Upewnienie się, że strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych i szybko się ładuje, co wpływa na użytkownika i może mieć wpływ na rankingi w wyszukiwarkach.
 6. Monitorowanie i analiza: Śledzenie wyników działań SEO, analiza ruchu na stronie, wskaźników konwersji i innych danych, aby w miarę potrzeby wprowadzać zmiany i ulepszenia.

SEO jest niezwykle ważne dla witryn internetowych, ponieważ wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania oznacza większą szansę na zauważenie strony przez użytkowników. Dobrej jakości optymalizacja SEO pozwala na przyciągnięcie wartościowego ruchu organicznego, co może przyczynić się do sukcesu i popularności strony w internecie.

Czym różnią się PPC i SEO?

PPC (Pay Per Click) i SEO (Search Engine Optimization) to dwie różne strategie marketingowe używane w celu zwiększenia widoczności i ruchu na stronie internetowej. Oto główne różnice między nimi:

 1. Płatność za kliknięcie vs. ruch organiczny:
 • PPC: W modelu PPC reklamodawca płaci za każde kliknięcie w swoją reklamę lub link. To oznacza, że płaci tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie kliknie na jego reklamę i trafi na stronę. PPC to szybki sposób na przyciągnięcie ruchu na stronę, ale wymaga ciągłego budżetu na reklamy.
 • SEO: SEO koncentruje się na optymalizacji strony internetowej i treści, aby zyskać wyższą pozycję w wynikach organicznych wyszukiwarek. Ruch generowany poprzez SEO jest organiczny, co oznacza, że użytkownicy trafiają na stronę bezpośrednio z wyników wyszukiwania, a reklamodawca nie płaci za te kliknięcia.
 1. Koszty:
 • PPC: Reklamodawca musi płacić za każde kliknięcie w jego reklamę, a koszty mogą być różne w zależności od konkurencyjności słów kluczowych i branży. PPC może być kosztowny, zwłaszcza jeśli konkurencja jest wysoka.
 • SEO: Koszty SEO skupiają się na pracy nad optymalizacją strony i treści. Chociaż wymaga to nakładu czasu i wysiłku, ruch organiczny pozyskiwany dzięki SEO nie generuje dodatkowych kosztów za kliknięcia.
 1. Czas:
 • PPC: Reklamy PPC mogą być szybko uruchomione, co pozwala natychmiast przyciągnąć ruch na stronę. Jednakże, w momencie zakończenia kampanii, ruch spada.
 • SEO: Optymalizacja SEO jest procesem długofalowym. Wyniki SEO nie pojawiają się natychmiast, ale dają trwałe, organiczne wyniki. Wymaga to cierpliwości i systematycznego działania.
 1. Zależność od reklam:
 • PPC: Ruch generowany poprzez PPC jest uzależniony od płacenia za reklamy. Po zakończeniu kampanii, ruch spada, jeśli nie płacimy za kolejne reklamy.
 • SEO: Dobra pozycja w wynikach organicznych jest zdobywana dzięki starannie przemyślanej optymalizacji, a ruch organiczny utrzymuje się nawet po zakończeniu działań SEO.

Podsumowując, PPC to szybki sposób na przyciągnięcie ruchu, ale wymaga budżetu reklamowego i jest zależny od płatności za kliknięcia. SEO daje trwałe rezultaty i ruch organiczny, ale wymaga czasu i ciągłego wysiłku w optymalizacji strony i treści. W zależności od celów, budżetu i strategii marketingowej, można wybrać odpowiednią taktykę lub wykorzystać obie równocześnie, aby uzyskać optymalne wyniki.

Co wybrać dla Twojego biznesu kampania PPC czy SEO?

Wybór między PPC (Pay Per Click) a SEO (Search Engine Optimization) zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj biznesu, cel marketingowy, budżet, terminy oczekiwanych rezultatów i konkurencyjność w branży. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji:

 1. Natychmiastowe rezultaty vs. długofalowy efekt: Jeśli potrzebujesz natychmiastowego wzrostu ruchu na stronie i generowania sprzedaży lub zapytań od klientów, PPC może być bardziej odpowiednią opcją. Reklamy PPC dają szybkie rezultaty, ponieważ są widoczne od razu po uruchomieniu kampanii. Z drugiej strony, SEO wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść trwałe, organiczne wyniki w dłuższym okresie.
 2. Budżet reklamowy: Jeśli masz ograniczony budżet, może być trudniej konkurować w konkurencyjnym środowisku PPC, gdzie koszty za kliknięcie mogą być wysokie. W takim przypadku, strategia SEO może być bardziej odpowiednia, ponieważ generuje ruch organiczny bez dodatkowych kosztów za kliknięcia.
 3. Konkurencyjność branży: Jeśli działasz w branży o wysokiej konkurencyjności, zdobycie wysokich pozycji w wynikach organicznych może być trudniejsze. PPC może pomóc Ci wyróżnić się wśród konkurentów i dotrzeć do potencjalnych klientów w bardziej agresywny sposób.
 4. Długoterminowa strategia: Jeśli zależy Ci na budowaniu długoterminowej obecności w internecie i zyskaniu zaufania klientów, SEO jest kluczowym elementem. Pozycjonowanie się na wysokich pozycjach w wynikach organicznych świadczy o wiarygodności i zaufaniu użytkowników.
 5. Typy produktów lub usług: Niektóre produkty lub usługi mogą lepiej funkcjonować w ramach strategii PPC, zwłaszcza jeśli są wysoko związane z bieżącymi trendami lub sezonowością. Inne, bardziej ogólne i trwałe tematy mogą korzystać z długofalowej strategii SEO.

Ostateczny wybór między PPC a SEO zależy od indywidualnych potrzeb i celów Twojego biznesu. Wielu przedsiębiorców korzysta z obu strategii, aby maksymalizować widoczność i osiągnąć różne grupy odbiorców. Warto skonsultować się z ekspertem ds. marketingu internetowego, aby dopasować odpowiednią strategię do specyfiki Twojego biznesu i osiągnąć najlepsze wyniki.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.