Jak zorganizować konkurs na Instagramie? - Brandmotion Skip to main content

Jak zorganizować konkurs na Instagramie?

Autor: 1 sierpnia 20238 sierpnia, 2023Social Media

Zorganizowanie konkursu lub rozdania na Instagramie jest strategicznym sposobem na zaangażowanie swojej widowni i zwiększenie liczby obserwujących. Dodatkowo, jest to przyjemny sposób na podziękowanie swoim obserwującym i pracę nad przekształceniem większej liczby z nich w klientów.

Istnieje wiele pomysłów na konkursy w mediach społecznościowych, które doskonale pasują do Twojej marki, a także mogą być świetną taktyką do zbierania treści tworzonych przez użytkowników i zdobywania nowych obserwujących.

W tym artykule dokładniej omówimy, czym jest rozdanie na Instagramie i dlaczego warto je zorganizować. Przedstawimy również krok po kroku, jak z sukcesem zorganizować własne rozdanie.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Dlaczego warto zorganizować konkurs na Instagramie?
 • Rodzaje konkursów na Instagramie
 • Jak zorganizować konkurs na Instagramie?

Dlaczego warto zorganizować konkurs na Instagramie?

Zorganizowanie konkursu na Instagramie przynosi wiele korzyści, zarówno dla marki, jak i dla jej obserwujących. Oto kilka powodów, dlaczego warto rozważyć organizację konkursu na tej platformie społecznościowej:

 1. Zaangażowanie i wzrost liczby obserwujących: Konkursy angażują użytkowników i zachęcają ich do interakcji z Twoim profilem. Ludzie lubią brać udział w zabawnych konkursach i mają szansę na wygraną. To może skutkować wzrostem liczby obserwujących Twojego konta, ponieważ konkursy przyciągają nowych użytkowników.
 2. Budowanie świadomości marki: Organizacja konkursu pozwala na zwiększenie świadomości marki, zwłaszcza jeśli wymaga od uczestników oznaczenia Twojego konta, udostępnienia posta lub użycia określonego hashtagu. Dzięki temu Twoja marka może pojawić się w większej liczbie feedów i historii użytkowników, zwiększając jej widoczność.
 3. Generowanie user-generated content: Konkursy często zachęcają użytkowników do tworzenia treści związanej z Twoją marką. To może dostarczyć Ci cennej user-generated content (UGC), który można wykorzystać w przyszłych kampaniach marketingowych.
 4. Budowanie zaangażowanej społeczności: Konkursy tworzą więź z obserwującymi i uczestnikami, co pomaga w budowaniu zaangażowanej społeczności wokół Twojej marki. Osoby, które wzięły udział w konkursie, mogą stać się lojalnymi i aktywnymi obserwującymi.
 5. Skierowanie uwagi na produkty lub usługi: Konkursy mogą być świetnym sposobem na promowanie konkretnych produktów lub usług. Możesz zachęcić uczestników do stworzenia treści lub opisania swojego doświadczenia związane z produktem/usługą, co może zwiększyć zainteresowanie nimi.
 6. Przyciąganie sponsorów i partnerów: Jeśli konkurs odnosi sukces i przyciąga dużą liczbę uczestników, może przyciągnąć uwagę potencjalnych sponsorów lub partnerów, którzy chcieliby współpracować z Twoją marką.

Warto jednak pamiętać, że konkursy na Instagramie muszą być zgodne z zasadami platformy i przepisami prawnymi. Konkursy powinny być transparentne, a zasady uczciwe i jasno sformułowane, aby uniknąć problemów prawnych.

Rodzaje konkursów na Instagramie

Na Instagramie istnieje wiele różnych rodzajów konkursów, które użytkownicy mogą organizować, aby zaangażować swoich obserwujących, zwiększyć liczbę followersów i zwiększyć interakcje na swoich kontach. Oto kilka popularnych rodzajów konkursów na Instagramie:

 • Konkursy związane z “Like” lub “Follow”: Użytkownicy proszą swoich obserwujących o polubienie zdjęcia lub filmu i zasubskrybowanie ich konta, aby wziąć udział w losowaniu lub zdobyć szansę na wygraną.
 • Konkursy z udostępnianiem: Użytkownicy proszą swoich obserwujących o udostępnienie posta lub zdjęcia na swoim koncie, aby wziąć udział w losowaniu lub zdobyć szansę na wygraną.
 • Konkursy związane z komentarzami: Użytkownicy proszą obserwujących o napisanie komentarza pod danym postem, czasem odpowiedzi na pytanie, aby wziąć udział w losowaniu lub zdobyć szansę na wygraną.
 • Konkursy hashtagowe: Użytkownicy proszą obserwujących o opublikowanie zdjęcia związane z określonym tematem i dodanie określonego hashtagu, aby wziąć udział w konkursie.
 • Konkursy kreatywne: Użytkownicy proszą obserwujących o stworzenie własnego, unikalnego treści, takiego jak grafika, zdjęcie, czy opowiadanie, aby wziąć udział w konkursie.
 • Konkursy quizowe: Użytkownicy tworzą quiz lub pytania związane z danym tematem, a uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytania poprawnie, aby wziąć udział w losowaniu lub zdobyć szansę na wygraną.
 • Konkursy związane z oznaczeniem przyjaciół: Użytkownicy proszą swoich obserwujących o oznaczenie przyjaciół w komentarzu pod danym postem, aby wziąć udział w konkursie.
 • Konkursy związane z partnerstwem: Użytkownicy organizują konkursy we współpracy z innymi markami lub influencerami, aby zwiększyć zasięg i zdobyć nowych obserwujących.

Pamiętaj, że podczas organizacji konkursów na Instagramie ważne jest przestrzeganie zasad i wytycznych platformy. Możesz skorzystać z różnych narzędzi do zarządzania konkursami, takich jak aplikacje do losowania lub narzędzia do monitorowania hashtagów, aby ułatwić organizację i wybór zwycięzcy. Ponadto, zawsze warto jasno określić zasady i warunki konkursu oraz informować uczestników o terminach i nagrodach.

Jak zorganizować konkurs na Instagramie?

 

 1. Cel konkursu: Zdefiniuj cel konkursu, czy chcesz zwiększyć liczbę followersów, zwiększyć zaangażowanie, promować nowy produkt czy usługę, czy po prostu nagrodzić lojalnych obserwujących.
 2. Wybierz nagrodę: Określ atrakcyjną nagrodę, która będzie zachętą dla uczestników do wzięcia udziału w konkursie. Upewnij się, że nagroda jest związana z Twoim kontem i interesami Twojej grupy docelowej.
 3. Zasady konkursu: Jasno i precyzyjnie określ zasady konkursu, w tym kto może wziąć udział, jakie są wymagania, terminy, jakie działania są potrzebne do wzięcia udziału (np. polubienie posta, obserwowanie konta, oznaczenie przyjaciela w komentarzu itp.).
 4. Użyj odpowiednich hashtagów: Wybierz unikalny hashtag, który będzie identyfikować Twój konkurs i zachęć uczestników do użycia go w swoich postach.
 5. Wyraźna komunikacja: Przygotuj atrakcyjny graficznie post konkursowy, który wyjaśnia zasady konkursu i prezentuje nagrodę. Upewnij się, że opis posta zawiera wszystkie niezbędne informacje, a także link do szczegółowych zasad konkursu w bio.
 6. Promocja konkursu: Zareklamuj swój konkurs na innych platformach społecznościowych, stronie internetowej lub w e-mailach. Zachęć obserwujących do udostępnienia konkursu, aby zwiększyć zasięg.
 7. Monitoruj i angażuj się: Regularnie monitoruj posty związane z konkursem, odpowiadaj na pytania uczestników, polubione i komentuj posty uczestników. To zwiększy zaangażowanie i pozytywne doświadczenie związane z Twoim konkursem.
 8. Wybór zwycięzcy: Kiedy konkurs dobiegnie końca, wybierz zwycięzcę w zgodzie z zasadami konkursu. Jeśli jest to konkurs losowy, możesz skorzystać z narzędzi do losowania, aby uczynić to uczciwym.
 9. Ogłoszenie wyników: Poinformuj wszystkich o wynikach konkursu poprzez post lub Stories, a także skontaktuj się z zwycięzcą bezpośrednio.
 10. Przygotuj plan nagród: Upewnij się, że dostarczasz nagrodę zwycięzcy w terminie i zgodnie z obietnicą.

Pamiętaj, żeby zawsze przestrzegać zasad i wytycznych Instagramu podczas organizowania konkursu. Otwarcie mów o tym, że Twoje konto nie jest sponsorowane, wspierane ani zarządzane przez Instagram.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.