Jak zarabiać na Instagramie? - Brandmotion Skip to main content

Jak zarabiać na Instagramie?

Autor: 19 lipca 2023Social Media

Jeżeli ciężka praca i zdobywanie pieniędzy reprezentują tzw. “amerykański sen”, to brak wytężonej pracy i jednoczesne zarabianie gotówki to z kolei “marzenie Instagrama”. Niemniej jednak, osiągnięcie znaczących dochodów poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych wymaga poważnego podejścia. Bez względu na to, czy jesteś twórcą treści czy przedstawicielem firmy, największy sukces w generowaniu zysków na Instagramie będzie możliwy dzięki odpowiednim badaniom.

Zachęcam do kontynuacji lektury, aby czerpać inspirację z trzynastu przykładów twórców i marek oraz odkryć cenne wskazówki.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Czy da się zarobić na Instagramie w 2023 roku?
 • Ile można zarobić na Instagramie w 2023 roku?
 • Jak można zarobić na Instagramie jako firma w 2023 roku?
 • Jak znaleźć marki do współpracy jako influencer?
 • Ile followersów potrzebujesz, aby współpracować z markami?

Czy da się zarobić na Instagramie w 2023 roku?

Tak, na Instagramie najważniejszym celem jest wspieranie twórców w zarabianiu na życie poprzez tę platformę, zwłaszcza że konkurencja ze strony TikToka, Snapchat czy YouTube rośnie. (Jeśli jesteś zainteresowany(a) dowiedzeniem się więcej na temat zarabiania w mediach społecznościowych, zapoznaj się z naszym przewodnikiem.)

„Naszym głównym celem jest stworzenie najlepszej platformy do zarabiania dla twórców, takich jak Ty” — powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta, podczas pierwszego Tygodnia Twórców firmy w czerwcu 2021 r.

W 2021 roku Instagram był drugą najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. To także siódma najczęściej odwiedzana witryna na świecie, czwarta najpopularniejsza platforma mediów społecznościowych, a każdego miesiąca ma 1,22 miliarda użytkowników. To ogromna potencjalna widownia. Dzięki różnorodnej i licznej liczbie użytkowników, którzy mogą być zainteresowani Twoją treścią, istnieje wiele możliwości na zarabianie pieniędzy.

Ile można zarobić na Instagramie w 2023 roku?

Rzeczywiście, ustalenie konkretnych kwot w zarabianiu na Instagramie może być trudne, ponieważ twórcy i marki zazwyczaj nie ujawniają pełnych informacji o swoich dochodach. Dodatkowo, obliczanie zysków z Instagrama może być skomplikowane. Na przykład, jeśli śpiewasz piosenkę na Reelu, a dzięki jej popularności zdobywasz kontrakt płytowy, a następnie przyciągasz dziesiątki tysięcy fanów na swoje koncerty, to czy można to w pełni zliczyć jako zarabianie na Instagramie? Podobnie, jeśli tworzysz filmy o jedzeniu, dzielisz się linkiem do swojego bloga z przepisami, a tam umieszczasz reklamy, które generują dochody – czy to też można uznać za zarabianie pieniędzy na Instagramie?

To wydaje się być nieco dziwne, ale tak właśnie działają podróże najbardziej udanych twórców. Ostateczne dochody z Instagrama zależą od wielu czynników, takich jak liczba obserwujących, zaangażowanie ich w twoją treść, twoja strategia, tempo publikowania i odrobina szczęścia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że dochody na Instagramie mogą mieć różnorodne źródła i zależeć od wielu czynników. To wymaga ciągłego eksperymentowania, dostosowywania i zdobywania doświadczenia. Ostatecznie, powodzenie w zarabianiu pieniędzy na Instagramie wymaga zaangażowania, wysiłku i podejmowania ryzyka.

Jednak warto zauważyć, że zarobki na Instagramie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak liczba obserwujących, zaangażowanie, rodzaj treści, jakość współpracy z markami, a także zmiany w algorytmie platformy, które mogą wpłynąć na zasięg i widoczność postów. W ciągu dwóch lat od mojego ostatniego uaktualnienia wiele rzeczy mogło się zmienić w świecie mediów społecznościowych i w środowisku Instagrama.

Jak można zarobić na Instagramie jako firma w 2023 roku?

Zarabianie na Instagramie jako firma jest możliwe poprzez wykorzystanie platformy do promocji swoich produktów lub usług oraz budowania relacji z potencjalnymi klientami. Oto kilka sposobów, jak można zarabiać na Instagramie jako firma:

 1. Kreowanie atrakcyjnej marki: Ważne jest, aby utworzyć spójną i atrakcyjną markę na Instagramie. Tworzenie profesjonalnego profilu, który odzwierciedla tożsamość firmy, może pomóc przyciągnąć większą liczbę obserwujących i potencjalnych klientów.
 2. Promocja produktów lub usług: Instagram to doskonałe miejsce do prezentowania swoich produktów lub usług. Publikowanie przemyślanych zdjęć i filmów przedstawiających ofertę firmy w ciekawy sposób może zainteresować użytkowników i zachęcić ich do zakupu.
 3. Współpraca z influencerami: Współpraca z influencerami, którzy mają dużą liczbę obserwujących i są związani z branżą firmy, może pomóc w dotarciu do nowej publiczności i zwiększeniu świadomości marki.
 4. Reklamy na Instagramie: Platforma oferuje różne opcje reklamowe, takie jak reklamy w postaci obrazków, filmów, karuzel czy reklamy w Stories. Wykorzystanie płatnych reklam może pomóc w zwiększeniu widoczności i dotarcia do większej liczby potencjalnych klientów.
 5. Sprzedaż produktów za pośrednictwem Instagrama: Instagram oferuje funkcje zakupów, które pozwalają firmom oznaczyć swoje produkty na zdjęciach i umożliwiają klientom zakup bezpośrednio z platformy.
 6. Organizowanie konkursów i giveawayów: Zorganizowanie konkursu lub rozdania nagród może pomóc w zwiększeniu zaangażowania użytkowników oraz w dotarciu do nowych potencjalnych klientów.
 7. Używanie odpowiednich hashtagów: Wprowadzanie odpowiednich hashtagów związanych z branżą firmy pozwala na zwiększenie widoczności i przyciągnięcie osób zainteresowanych daną tematyką.
 8. Monitorowanie analiz: Ważne jest śledzenie statystyk i analizy działań na Instagramie. Pozwoli to zrozumieć, jakie treści są najbardziej skuteczne, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty i jak dostosować strategię, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Pamiętaj, że sukces w zarabianiu na Instagramie jako firma wymaga zaangażowania, kreatywności i zrozumienia potrzeb swojej docelowej grupy odbiorców. Skupienie się na dostarczeniu wartościowych treści oraz budowanie autentycznego związku z obserwującymi może pomóc w osiągnięciu pozytywnych rezultatów dla firmy na tej platformie.

Jak znaleźć marki do współpracy jako influencer?

Jeśli posiadasz wystarczającą liczbę obserwujących na Instagramie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że marki same się do Ciebie zgłoszą w celu współpracy. Jednak równie dobrze możesz aktywnie poszukiwać marek, które pasują do Twojej osobowości i wartości, aby uniknąć wrażenia, że robisz “wyprzedaż” swojej autentyczności dla zysków.

Istnieje wiele platform dla influencerów, na których możesz się wymieniać i zwiększyć swoje szanse na odnalezienie interesujących współprac. Jednym z takich narzędzi jest Shopify Collabs, które ułatwia znalezienie odpowiednich marek, budowanie relacji partnerskich, otrzymywanie płatności za współpracę oraz zarządzanie wszystkim w jednym miejscu.

Pamiętaj, że w przypadku treści sponsorowanych ważne jest przestrzeganie określonych zasad. Aby być wiarygodnym i szanować zaufanie swoich obserwujących, warto dodawać hashtag #sponsorowany, aby jasno wskazać, że dany post jest sponsorowany.

Możesz znaleźć wiele przykładów sponsorowanych postów i sposobów integracji marek w treści użytkowników Instagrama, wystarczy wyszukać na tej platformie hashtag #sponsorowane, które dzieli się opowieściami o oświadczynach i współpracuje z jubilerami.

Ile followersów potrzebujesz, aby współpracować z markami?

Jeśli zastanawiasz się, ile obserwujących potrzebujesz, aby zacząć zarabiać realne pieniądze na Instagramie, odpowiedź brzmi: nie musisz mieć aż tak wielu, jakbyś mogło się wydawać.

To, ile możesz zarobić na Instagramie, zależy od różnych czynników, takich jak:

 1. Nisza, w której się poruszasz i łatwość powiązania jej z kategorią produktów (popularne nisze to m.in. moda, jedzenie, uroda i fitness, ze względu na popularne hashtagi na Instagramie).
 2. Zaangażowanie Twoich obserwujących (duża liczba fałszywych obserwujących nie przekłada się na efektywne zarabianie).
 3. Różnorodność kanałów, które wykorzystujesz w celu generowania dochodów.

Oczywiście, im więcej masz zaangażowanych obserwujących, tym lepiej. Jeśli chcesz zwiększyć liczbę obserwujących, zalecamy zapoznanie się z naszymi wskazówkami, jak zdobyć więcej obserwujących na Instagramie.

Nawet jeśli nie masz ogromnej liczby obserwujących, warto pamiętać, że nawet posiadając niewielką, ale zaangażowaną grupę około 1000 obserwujących, możesz zacząć zarabiać na Instagramie. Sukces w generowaniu dochodów na tej platformie nie zależy tylko od liczby obserwujących, ale także od ich zaangażowania i odpowiedniej strategii.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.