Jak działa platforma Facebook Marketplace? - Brandmotion Skip to main content

Jak działa platforma Facebook Marketplace?

Autor: 24 stycznia 20236 lipca, 2023Social Media

Facebook to nie tylko platforma do wymiany informacji, zdjęć i wiadomości między użytkownikami. Jest również ogromnym centrum sprzedaży online, które oferuje wiele możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Dzięki największej społecznościowej platformie internetowej, która codziennie korzysta z niej 1,84 miliarda aktywnych użytkowników, można sprzedawać swoje produkty i usługi na prywatnym profilu, w grupach, poprzez Fanpage oraz za pośrednictwem powiązanego sklepu na Facebooku, Messengerze i Marketplace Facebooka. W tym artykule skupimy się na omówieniu Facebook Marketplace, który jest częścią tej platformy.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Marketplace- co to jest i jak działa?
 • Czym cechuje się Facebook Marketplace?
 • Przykłady Marketplace’ów w Polsce.
 • Reklama w Marketplace Facebooka
 • Jak dodać ogłoszenie?

Marketplace- co to jest i jak działa?

Marketplace Facebook to platforma, która umożliwia użytkownikom Facebooka kupowanie i sprzedawanie różnych przedmiotów oraz usług. Jest to wirtualny rynek, na którym osoby mogą umieszczać ogłoszenia z opisem produktów, zdjęciami i cenami. Inni użytkownicy mogą przeglądać te ogłoszenia i składać oferty lub kontaktować się z sprzedającymi w celu dokonania transakcji. Marketplace Facebook stanowi wygodne miejsce do wymiany przedmiotów wewnątrz społeczności użytkowników Facebooka, obejmując różnorodne kategorie, takie jak odzież, meble, elektronika, pojazdy, usługi lokalne i wiele innych.

Czym cechuje się Facebook Marketplace?

Marketplace cechuje się kilkoma charakterystycznymi cechami:

 1. Wielu sprzedawców: Marketplace to platforma, na której działa wiele różnych sprzedawców. Oznacza to, że istnieje szeroki wybór produktów i usług oferowanych przez różne firmy i osoby.
 2. Konkurencja: Ze względu na obecność wielu sprzedawców na jednej platformie, konkurencja jest silna. Sprzedawcy konkurują ze sobą, starając się przyciągnąć uwagę klientów poprzez atrakcyjne oferty, cenę, jakość produktów itp. To może prowadzić do większego wyboru dla klientów i lepszych cen.
 3. Różnorodność produktów: Marketplace’y często oferują szeroki zakres produktów i usług z różnych kategorii. Można znaleźć odzież, elektronikę, meble, artykuły spożywcze, usługi lokalne i wiele innych. To sprawia, że jest to dogodne miejsce do znalezienia różnorodnych potrzeb i zaspokojenia ich w jednym miejscu.
 4. Recenzje i opinie: Marketplace’y często posiadają systemy recenzji i opinii, które umożliwiają klientom dzielenie się swoimi doświadczeniami z zakupów. To pomaga innym klientom w podejmowaniu decyzji zakupowych i ocenie wiarygodności sprzedawców.
 5. Bezpieczeństwo i płatności: Wiele Marketplace’ów ma zintegrowane systemy zabezpieczeń i płatności, które mają na celu ochronę zarówno kupujących, jak i sprzedających. Mogą oferować opcje płatności online, jak również procedury rozstrzygania sporów w przypadku problemów transakcyjnych.
 6. Społeczność i interakcje: Marketplace’y, zwłaszcza te działające w ramach platform społecznościowych, stwarzają możliwość interakcji między sprzedawcami a klientami. Użytkownicy mogą zadawać pytania, negocjować warunki transakcji i komunikować się w celu uzyskania dodatkowych informacji o oferowanych produktach lub usługach.

Te cechy sprawiają, że Marketplace’y są atrakcyjną opcją dla osób poszukujących szerokiego wyboru produktów, konkurencyjnych cen i możliwości interakcji z wieloma sprzedawcami w jednym miejscu.

Przykłady Marketplace’ów w Polsce

W Polsce istnieje kilka popularnych i dobrze znanych Marketplace’ów, które działają na zasadach podobnych do innych platform tego typu. Oto kilka przykładów:

 1. Allegro: Jest to jeden z największych i najpopularniejszych polskich Marketplace’ów. Allegro oferuje szeroki wybór produktów, w tym odzież, elektronikę, artykuły domowe, kosmetyki, a także usługi. Użytkownicy mogą sprzedawać i kupować zarówno nowe, jak i używane produkty. Allegro zapewnia infrastrukturę handlową, mechanizmy płatności, opcje dostawy i system ocen, który pomaga klientom w dokonywaniu wyborów zakupowych.
 2. OLX: Jest to popularny polski serwis ogłoszeniowy, który działa jako Marketplace. Użytkownicy mogą umieszczać ogłoszenia sprzedaży różnych produktów i usług. OLX obejmuje wiele kategorii, takich jak nieruchomości, samochody, praca, elektronika, moda i wiele innych. To platforma, na której zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą sprzedawać swoje produkty.
 3. Morele.net: To polski Marketplace specjalizujący się głównie w sprzedaży elektroniki, w tym komputerów, telewizorów, sprzętu audio, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Morele.net oferuje szeroki wybór produktów od różnych producentów i marek. W ramach platformy klienci mogą porównywać ceny, czytać recenzje i dokonywać zakupów online.
 4. Ceneo: Choć Ceneo jest przede wszystkim porównywarką cen, oferuje również funkcje Marketplace’u. Użytkownicy mogą porównywać ceny różnych produktów i przejść bezpośrednio do zakupu u wybranego sprzedawcy. Ceneo obejmuje szeroki zakres kategorii produktów, takich jak elektronika, moda, dom i ogród, sport i wiele innych.

Ważne jest zrozumienie, że każdy Marketplace może mieć swoje unikalne zasady i warunki, takie jak opłaty, zasady sprzedaży czy ochrona kupujących i sprzedających. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z zasadami i regulaminem konkretnej platformy przed rozpoczęciem sprzedaży lub zakupami.

Reklama w Marketplace Facebooka

Aby reklamować się w Marketplace Facebooka, istnieje kilka dostępnych opcji. Oto kilka sposobów, jak możesz promować swoje produkty lub usługi na tej platformie:

 1. Twórz atrakcyjne ogłoszenia: W Marketplace Facebooka możesz stworzyć ogłoszenia zawierające opisy produktów, zdjęcia, ceny i inne informacje. Ważne jest, aby przygotować atrakcyjne ogłoszenia, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Staraj się używać wysokiej jakości zdjęć, opisywać zalety produktu i podać dokładne informacje.
 2. Użyj promowanych ogłoszeń: Facebook umożliwia promowanie ogłoszeń w Marketplace. Dzięki temu możesz zwiększyć widoczność swoich ofert i dotrzeć do większej liczby osób. Możesz skorzystać z różnych opcji promocji, takich jak podnoszenie ogłoszenia, docieranie do określonej grupy odbiorców czy promowanie ogłoszeń na podstawie lokalizacji.
 3. Wykorzystaj narzędzia targetingu: Facebook oferuje narzędzia targetingu, które pozwalają skierować Twoje ogłoszenia do odpowiednich osób. Możesz określić kryteria demograficzne, zainteresowania czy lokalizację, aby dotrzeć do odbiorców, którzy są bardziej prawdopodobni do zainteresowania Twoimi produktami lub usługami.
 4. Zadbaj o odpowiednie kategorie i tagi: Podczas tworzenia ogłoszeń w Marketplace, wybierz odpowiednie kategorie i tagi, które są związane z Twoimi produktami. To pomoże użytkownikom znaleźć Twoje ogłoszenia podczas przeglądania konkretnej kategorii lub używania filtrów wyszukiwania.
 5. Odpowiedz na zapytania i recenzje: Bądź aktywny i reaguj na zapytania oraz recenzje od potencjalnych klientów. Dobra obsługa klienta i szybka odpowiedź na pytania mogą zwiększyć zaufanie i zachęcić do zakupu.
 6. Użyj dodatkowych narzędzi reklamowych: Facebook oferuje również szereg dodatkowych narzędzi reklamowych, takich jak Carousel Ads, Collection Ads czy Dynamic Ads. Możesz skorzystać z tych opcji, aby bardziej zaangażować użytkowników i pokazać swoje produkty w bardziej interaktywny sposób.

Ważne jest, aby stale monitorować wyniki i efektywność swoich reklam, dostosowywać strategię w oparciu o dane oraz testować różne metody promocji. Dzięki temu będziesz w stanie zoptymalizować swoje kampanie reklamowe na Marketplace Facebooka i osiągnąć lepsze wyniki.

Jak dodać ogłoszenie?

Aby dodać ogłoszenie na Marketplace Facebooka, możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Zaloguj się na swoje konto Facebook i przejdź na stronę główną Facebooka.
 2. Na pasku bocznym po lewej stronie znajdź sekcję “Marketplace” i kliknij na nią.
 3. Na stronie Marketplace, w górnym lewym rogu zobaczysz przycisk “Dodaj ogłoszenie”. Kliknij na niego.
 4. Wybierz kategorię ogłoszenia, która najlepiej pasuje do Twojego produktu lub usługi. Facebook oferuje różnorodne kategorie, takie jak Odzież, Elektronika, Dom i ogród, Pojazdy, Nieruchomości, Praca i wiele innych.
 5. Wypełnij szczegóły ogłoszenia. Będziesz musiał podać tytuł ogłoszenia, opis, cenę, stan produktu (nowy lub używany), lokalizację i dodatkowe szczegóły, takie jak rozmiar, marka, model itp. Dodaj również zdjęcia produktu, które są ważne dla atrakcyjności ogłoszenia.
 6. Przejdź przez opcje dodatkowe. W zależności od kategorii ogłoszenia, możesz mieć dodatkowe pola do wypełnienia, takie jak kolor, materiał, rozmiar itp. Możesz również wybrać opcje dostawy i płatności.
 7. Przejrzyj ogłoszenie i upewnij się, że wszystko jest poprawnie wypełnione. Możesz również skorzystać z podglądu, aby zobaczyć, jak ogłoszenie będzie wyglądać dla innych użytkowników.
 8. Kliknij “Opublikuj ogłoszenie”, aby opublikować swoje ogłoszenie na Marketplace. Ogłoszenie będzie teraz widoczne dla użytkowników przeglądających odpowiednią kategorię lub korzystających z filtrów wyszukiwania.

Ważne jest, aby zachować dokładność i przejrzystość w opisie ogłoszenia oraz przedstawienie prawdziwych informacji o produkcie lub usłudze. Dodatkowo, regularnie sprawdzaj swoje ogłoszenia, odpowiadaj na zapytania potencjalnych klientów i dbaj o aktualność informacji.

Pamiętaj, że zasady i proces dodawania ogłoszeń na Marketplace Facebooka mogą ulec zmianie w zależności od aktualizacji platformy. Dlatego zawsze zaleca się zapoznanie się z najnowszymi wytycznymi i instrukcjami udostępnianymi przez Facebooka.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.9 / 5. Całkowita ilość ocen: 26

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.