Google Analitics- skąd się biorą rozbieżności w danych? - Brandmotion Skip to main content

Google Analitics- skąd się biorą rozbieżności w danych?

Autor: 6 lipca 202313 lipca, 2023Social Media

Czy chciałbyś zobaczyć, jak wiele osób odwiedza Twoją stronę internetową bezpośrednio z wyników organicznych wyszukiwania? Zastanawiasz się, czy użytkownicy trafiają na Twoją stronę bezpośrednio z darmowych wyników wyszukiwania? Czy chcesz sprawdzić, czy Twoje działania związane z optymalizacją SEO przynoszą oczekiwane rezultaty w postaci wzrostu ruchu na stronie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na chociaż jedno z tych pytań, ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

  • Google Analytics- źródło informacji o ruchu na stronie
  • Skąd się biorą rozbieżności w danych między Google Ads a Google Analytcis?

Google Analytics- źródło informacji o ruchu na stronie

Google Analytics to bezpłatne narzędzie analityczne oferowane przez firmę Google, które umożliwia monitorowanie i analizowanie ruchu na stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Jest to jeden z najbardziej popularnych systemów analitycznych wykorzystywanych przez właścicieli stron internetowych, marketerów i specjalistów ds. analizy danych.

Google Analytics gromadzi dane na temat użytkowników, takie jak liczba odwiedzin, źródło ruchu, miejsce geograficzne, urządzenia i przeglądarki, które są używane do odwiedzania strony. Pozwala także na śledzenie działań użytkowników na stronie, takich jak interakcje, transakcje, ścieżki nawigacji i konwersje. Te dane są prezentowane w formie raportów, które dostarczają informacji o zachowaniu użytkowników na stronie, efektywności kampanii marketingowych, popularności poszczególnych treści i wiele więcej.

Dzięki Google Analytics można uzyskać głębsze zrozumienie swojej publiczności, monitorować skuteczność swoich działań marketingowych i optymalizować swoją stronę internetową w oparciu o dane i statystyki. Narzędzie to oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak segmentacja publiczności, śledzenie celów i konwersji, testy A/B, personalizacja raportów i wiele innych.

Ważne jest, aby pamiętać, że Google Analytics wymaga dodania na swojej stronie kodu śledzenia, który jest dostarczany przez platformę. Ten kod jest umieszczany na każdej stronie, którą chce się śledzić, i umożliwia zbieranie danych o ruchu na stronie.

Google Analytics jest szeroko wykorzystywany zarówno przez małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa, aby zwiększyć efektywność swoich działań marketingowych i usprawnić swoje strony internetowe.

Skąd się biorą rozbieżności w danych między Google Ads a Google Analytcis?

Rozbieżności w danych między Google Ads a Google Analytics mogą wynikać z różnic w sposobie zbierania i przetwarzania danych przez oba narzędzia oraz z innych czynników, które mogą wpływać na pomiary. Oto kilka czynników, które mogą przyczyniać się do różnic:

  1. Różne metody pomiaru: Google Ads mierzy kliknięcia i konwersje na poziomie kampanii reklamowej, podczas gdy Google Analytics śledzi ruch na stronie internetowej na poziomie sesji i interakcji użytkownika. To znaczy, że Google Ads zlicza kliknięcia na reklamy, podczas gdy Google Analytics śledzi, ile użytkowników odwiedza stronę po kliknięciu i jak się z nią angażują.
  2. Opóźnienia w raportowaniu: Google Ads dostarcza dane o kliknięciach i konwersjach praktycznie w czasie rzeczywistym, podczas gdy Google Analytics może mieć pewne opóźnienia w raportowaniu danych. Może to prowadzić do różnic czasowych między danymi z obu narzędzi.
  3. Blokowanie skryptów śledzących: Niektóre narzędzia blokują skrypty śledzące, takie jak blokery reklam lub rozszerzenia przeglądarki, co może wpływać na dokładność danych w Google Analytics. Jeśli użytkownik zablokuje skrypt śledzący w Google Analytics, nie zostanie zarejestrowany w raportach, podczas gdy Google Ads nadal będzie śledził kliknięcia na reklamę.
  4. Różnice w atrybucji konwersji: Google Ads i Google Analytics mogą różnić się w sposobie przypisywania konwersji. Na przykład, Google Ads może przypisać konwersję do kliknięcia na reklamę, podczas gdy Google Analytics może używać różnych modeli atrybucji, takich jak ostatni klik, pierwszy klik, linia prosta itp.
  5. Skrótowe kliknięcia: Google Ads zlicza kliknięcia na reklamy, podczas gdy Google Analytics śledzi interakcje użytkowników na stronie internetowej. Może się zdarzyć, że użytkownik kliknie na reklamę, ale opuści stronę przed załadowaniem się kodu śledzenia Google Analytics, co spowoduje różnicę w danych.
  6. Błędy w konfiguracji: Różnice w danych między Google Ads a Google Analytics mogą wynikać również z błędów w konfiguracji i integracji obu narzędzi. Ważne jest, aby upewnić się, że oba narzędzia są poprawnie skonfigurowane i zsynchronizowane.

Aby zminimalizować rozbieżności danych między Google Ads a Google Analytics, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć różnice między tymi narzędziami i zwracać uwagę na ustawienia, atrybucję i blokowanie skryptów śledzących. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z pomocą techniczną Google lub specjalistą ds. analityki internetowej.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.