Co to jest Google Merchant Center- czy warto go używać? - Brandmotion Skip to main content

Co to jest Google Merchant Center- czy warto go używać?

Autor: 14 lipca 2023Social Media

Google Merchant Center to jedno z najważniejszych narzędzi reklamy online, które często pozostaje niedoceniane. Wielu marketerów korzysta z niego, ale rzadko wspominają o nim podczas omawiania swoich strategii marketingowych. Jednak nie daj się zwieść, ponieważ Google Merchant Center stanowi absolutne fundamenty udanej kampanii w usłudze Google Shopping.

Ale czym dokładnie jest Google Merchant Center i jak działa? Jakie korzyści możesz uzyskać, zakładając własne konto?

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces zakładania konta i rozpoczęcia korzystania z Google Merchant Center. Podzielimy się również kilkoma cennymi wskazówkami, jak zoptymalizować różne aspekty tego potężnego narzędzia, aby w pełni wykorzystać je dla swojej firmy online.

Najważniejsze rzeczy, które dowiesz się w dzisiejszym artykule:

 • Czym jest wizytówka Google Merchant Center?
 • Dlaczego warto korzystać z Google Merchant Center?
 • Jak założyć Google Merchant Center?
 • Ile kosztuje Google Merchant Center?

Czym jest wizytówka Google Merchant Center?

Google Merchant Center to platforma online, która umożliwia firmom internetowym zarządzanie swoją obecnością we wszystkich produktach e-commerce Google. Jest to centralne miejsce, gdzie firmy mogą przechowywać informacje o swoich produktach i dokonywać zmian w swoich listach online, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Głównym celem Google Merchant Center jest umożliwienie firmom przesyłania i przechowywania danych dotyczących ich produktów, takich jak zdjęcia i ceny. Te informacje zostaną następnie wyświetlone w odpowiednich wynikach wyszukiwania w usłudze Google Shopping. Google Merchant Center jest również zintegrowane z innymi usługami Google, takimi jak Google Moja Firma, co pozwala na skuteczne monitorowanie i kontrolę działań marketingowych i e-commerce opartych na platformie Google.

Dlaczego warto korzystać z Google Merchant Center?

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z Google Merchant Center. Oto kilka konkretnych cech, które czynią go szczególnie wartościowym:

 1. Importowanie niestandardowych arkuszy danych produktów: Google Merchant Center oferuje szeroki zakres deskryptorów (lub atrybutów) danych produktów. To daje wiele możliwości dostosowania podczas tworzenia reklam produktowych. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz znaleźć konkretny produkt lub dostosować strategię dla różnych produktów w zależności od ich wydajności.
 2. Edycja i aktualizacja istniejących danych produktowych: Możesz łatwo edytować dane produktu w Google Merchant Center. Pozwala to na optymalizację produktów, które są już wyświetlane w kanale zakupowym. Dodatkowo, narzędzie umożliwia dokonywanie zmian w stawkach i zarządzanie strategią reklamową praktycznie w czasie rzeczywistym.
 3. Płynna integracja z innymi produktami Google: Google Merchant Center jest naturalnie zintegrowane z Google Ads, siecią reklamową Google i innymi platformami reklamowymi. Dzięki temu możesz prowadzić zaawansowane kampanie remarketingowe i omnichannel, które obejmują różne kanały reklamowe.

Posiadanie obecności w Google Merchant Center pozwoli na lepszą koordynację działań marketingowych w ramach platformy Google. Klienci będą mieli dostęp do najbardziej trafnych i aktualnych informacji o Twoich produktach w Twoim sklepie e-commerce. Dzięki temu będą bardziej skłonni dokonywać zakupów i zwiększą się szanse na konwersje. Wykorzystanie Google Merchant Center pozwoli Ci skutecznie wykorzystać potencjał reklamy produktowej i promować swoje produkty w sposób efektywny i zgodny z aktualnymi trendami.

Jak założyć Google Merchant Center?

Aby założyć konto w Google Merchant Center, wykonaj poniższe kroki:

 1. Przejdź na stronę Google Merchant Center: Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź na stronę https://merchants.google.com/.
 2. Zaloguj się na swoje konto Google: Jeśli masz już konto Google, zaloguj się, używając swojego adresu e-mail i hasła. Jeśli nie masz jeszcze konta, utwórz nowe, klikając przycisk “Utwórz konto” i postępuj zgodnie z instrukcjami.
 3. Wprowadź podstawowe informacje o firmie: Po zalogowaniu lub utworzeniu konta, będziesz poproszony o wprowadzenie podstawowych informacji o swojej firmie, takich jak nazwa firmy, kraj, waluta i preferowany język.
 4. Zatwierdź regulacje handlowe: Przeczytaj i zaakceptuj regulacje handlowe Google Merchant Center.
 5. Dodaj sklep lub witrynę internetową: Następnie będziesz musiał dodać swój sklep lub witrynę internetową, z której będą pochodzić Twoje produkty. Wybierz odpowiednią opcję i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby skonfigurować swoje konto.
 6. Zweryfikuj swoją własność: Aby potwierdzić, że jesteś właścicielem sklepu lub witryny internetowej, będziesz musiał zweryfikować swoją własność. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów, takich jak dodanie tagu HTML na stronę witryny lub za pomocą weryfikacji domeny.
 7. Prześlij dane produktowe: Po zweryfikowaniu swojej własności, będziesz mógł przesłać swoje dane produktowe, takie jak zdjęcia, ceny i opisy produktów. Możesz to zrobić ręcznie, używając arkusza kalkulacyjnego lub za pomocą automatycznego przesyłania danych z systemu e-commerce.

Po wykonaniu tych kroków Twoje konto w Google Merchant Center będzie gotowe do użycia. Pamiętaj, że konfiguracja i optymalizacja Twojego konta może wymagać dalszych działań, takich jak dodawanie dodatkowych informacji o produktach, ustawianie stawek reklamowych i monitorowanie wyników kampanii.

Ile kosztuje Google Merchant Center?

Korzystanie z Google Merchant Center jest całkowicie darmowe. Jednak nie zapominaj, że nadal będziesz musiał płacić za zaangażowanie użytkowników w Twoje reklamy. Istnieje kilka różnych sposobów ustalania kosztów:

 1. Koszt kliknięcia (CPC – Cost Per Click): Metoda ta polega na płaceniu określonej kwoty za każde kliknięcie użytkownika w Twoją reklamę. W praktyce oznacza to, że płacisz tylko wtedy, gdy potencjalny klient faktycznie kliknie na Twoją reklamę i przeniesie się na Twoją stronę lub produkt.
 2. Koszt zaangażowania (CPE – Cost Per Engagement): W przypadku CPE opłata jest naliczana za każde zaangażowanie użytkownika w Twoją reklamę. Zaangażowanie może obejmować rozwinięcie zwiniętej reklamy, wyświetlanie reklamy przez dłuższy czas (np. ponad 10 sekund), przewijanie reklamy lub interakcję dotykową z reklamą. To oznacza, że płacisz za bardziej aktywne zaangażowanie użytkowników z Twoją reklamą.

Ostateczne koszty związane z reklamami w Google Merchant Center zależą od Twojego budżetu reklamowego i strategii marketingowej. Możesz określić maksymalne kwoty, jakie jesteś gotów zapłacić za kliknięcie lub zaangażowanie, co pomoże Ci kontrolować wydatki związane z reklamami.

Ważne jest również monitorowanie wyników i efektywności Twoich reklam, aby zoptymalizować wydajność i dostosować strategię reklamową, tak aby osiągać jak najlepsze rezultaty przy optymalnym wykorzystaniu budżetu reklamowego.

Darmowa analiza
odbierz darmową konsultację

Opracowanie Strategii - ikona

Analiza Kanałow
Social Media

Oferta Analiza - ikona

Opracowanie Skutecznej
Strategii

Średni Koszt - ikona

Unikalne Wskazówki
za Darmo

Skontaktuj się z nami i odbierz darmową konsultacje, która zostanie przygotowana indywidualnie dla Twojej firmy. Zbadamy szczegółowo Twoją branżę oraz konkurencję, a następnie dobierzemy najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ WYCENY

Podobał Ci się wpis? Zostaw swoją ocenę!

Wybierz odpowiednią ocenę klikając na gwiazdkę.

Średnia ocen: 4.8 / 5. Całkowita ilość ocen: 43

Nie ma jeszcze ocen, bądź pierwszy.